teisipäev, 17. veebruar 2015

Mata Nacional do Buçaco

Minu esimene külaskäik Buçacosse 2013 aastal, piirdus Luso linna ja selle ümbruse vaatamisega, park oli rahvale suletud. Torm oli iidses metsas kõvasti pahandust teinud ning koristustööd võtsid aega. Eelmisel pühapäeval avanes mul aga uus võimalus seda imelist kohta külstada. Siinkohal suur tänu Hansule ja Irenele selle võrratu päeva eest!

Buçaco riiklik metsakaitseala asub Luso linna kohal (Cruz Alta vaate-platvormi kõrguseks on öeldud 549 m). Luso linn ise on kuulus oma tervendavate allikate poolest. Keset linna on ehitatud koht, kust inimesed saavad mineraalvett võtta. Portugaallaste jaoks pea püha lõuna- aeg on vist ainus hetk kui allika juures rahvast ei ole. Tullakse tervete peredega, täidetakse pudelid, juuakse lähedal asuvas kohvikus tassike kohvi või jalutatakse pisut niisama ringi.
Tagasi metsa juurde. 105 hektaril asuvas puistus on pea 700 kohalikku ja eksootilist liiki. Seda osaliselt metsamaad, osaliselt dendraariumi, hakati rajama juba 6. sajandil munkade poolt. Aeg on oma töö teinud ning puuhiiglased on tõepoolest muljetavaldavad. Praeguseks 26 m kõrgune Buçaco seeder arvatakse olevat istutatud 1644. aastal ning Eukalüptihiiglane 1876. Seedri kohta ma ei julge väita kuid arvan, et eukalüpt õnnestus mul küll ära näha. 

Vaade jahimajale, mis valmis aastaks 1907. Nüüdseks on seal luksuslik  Palace Hotel Buçaco
Munkade poolt rajatud kabel. kabeli kõrvalt avanes  imekaunis vaade metsale  ja ümbritsevale maastikule
Sammal, samblikud, sõnajald, luuderohi….rohelise kõikvõimalikes varjundites
Vihmaveed olid ühinenud Buçaco kuue suurema allikaga ja seda rõõmsat vulinat oli kuulda
paljudes  kohtades metsas ringi jalutades
Fonte Fria veed ruttamas sõnajalgade orgu
Mets ja majakesed on nende sajandite jooksul pea ühte sulanud 
Võimas visteeria- pergola jahimaja aias. Arutasime hetk enne seda, kus suunas liikuda. Mets oli nii tihe, et vaid sajakonna meetri kaugusel seisvat lossi ei osanud isegi aimata
Vaatamisväärsus omaette. Hotell austab oma klientide privaatsust  ning säästab neid poriste jalgadega metsa- imetlejate hordidest. Eks siis järgmine kord tuleb sirgemad suled selga ajada ja loss üle vaadata :)




Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar